AŠ - nejzápadnější kout České republiky

Město Aš, centrum ašského výběžku je ze tří stran obklopeno sousedním Německem (Bavorskem a Saskem). Přímo v Aši i blízkém okolí je několik hraničních přechodů se SRN.Název města vznikl z německého názvu ryby - lipanu, který se objevuje i ve znaku města.


První písemná zmínka pochází z r.1270. V průběhu 14.století získávají celou oblast Zedwitzové, kteří ovlivňovali ašské dějiny dalších 600 let. Díky jejich vlivu zůstalo Ašsko po 30-ti leté válce jediným protestanským územím v Čechách. Od 18.století se zde začíná rozvíjet textilní výroba, která po dlouhou dobu udávala charakter zdejšího kraje. Ve městě se zachovala řada významných památek např. budova radnice, muzeum, kde je možné jeshlédnout v Evropě ojedinělou sbírku 25 000 párů rukavic. K nejstarším drobným památkám patří kamenné smírčí kříže. Jejich celostátní evidence je vedena a spravována právě ašským muzeem.V Aši máte neopakovatelnou možnost shlédnout sochu reformátora Luthera, jedinou v Čechách a další památky.

Jednou z dominant města je i kamenná Bismarckova rozhledna na vrchu Háj, která slavila letos 100 let vzniku. Návštěvníkům se nabízí zejména krásná okolní příroda se dvěma přírodními parky Halštrov a Smrčiny, což jsou lokality vzácných rostlin a živočichů. Celá oblast Ašska poskytuje četné možnosti pro rekreaci a sport. Zvlněná, mírně kopcovitá krajina je vhodná pro pěší turisty i cyklisty (značené stezky), v zimě jsou zde velmi vhodné podmínky pro běžkaře i sjezdaře (lyžařský areál se třemi sjezdovkami). Dále je možné využít tenisové kurty, fitness centrum, kuželnu, krytý plavecký bazén, hřiště na streetball či skateboard. Stále více se zde rozvíjí jezdecký sport a vyjížďky kočárem, rovněž horolezci zde najdou možnosti pro svoje umění (Goethovy skály).

Základní informace

Kraj: Karlovarský
Okres: Cheb
Katastrální výměra: 5585 ha
Počet obyvatel: 13 182 (2020)
Průměrný věk: 35 let
Zeměpisná šířka: 50° 13' 26 s. š.
Zeměpisná délka: 12° 11' 42 v. d.
Nadmořská výška: 666 m
PSČ: 352 01
Starosta města: Vítězslav Kokoř

Web MúAš: www.muas.cz