Symboly města

Popis a historie znaku

Znakem města jsou tři stříbrní lipani pod sebou. Horní dva jsou stejně velcí, nejspodnější je menší, kteří jsou umístěni v modrém štítě (ryba ve vodě). Znak patří mezi takzvané mluvící znaky. Zobrazuje název města, pocházející z německého výrazu pro lipana = Äsche. Spekuluje se, že lipani jsou s Aší spojeny již od roku 1270. Toto tvrzení však nebylo nikdy potvrzeno.

Historický názor pochází od významného ašského historika Karla Albertiho, který se domnívá, že se lipani ve znaku začali používat až během třicetileté války. Nejstarší vyobrazení lipanů v ašském znaku je totiž známo až z městské pečetě z roku 1635. Zde jsou tři lipani však zkřížení, a jejich hlavy směřují k zemi. Nejstarší známé vyobrazení tří lipanů pod sebou (jako je tomu dnes) pochází z roku 1765. Jedná se o reliéf na budově staronové radnice.

V druhé polovině 20. století se vedly spory o to, jak přesně má ašský znak vypadat. Jeho podoba byla ustanovena až 21. října 2004. Základem jsou tři lipani pod sebou, ale objevovala se i varianta znaku například s královskou, či hradební korunou nad štítem.


Vlajka města

Současná oficiální ašská vlajka se skládá ze třech bílých vlajících klínů s vrcholy v polovině délky modrého listu. V žerďové polovině se nacházejí tři bílí lipani pod sebou na rozdíl od znaku jsou všichni tři stejně velcí. Jedna z neoficiálních vlajek vlaje na náměstí v partnerském městě Rehau dodnes.Před tím město nemělo sjednocenou vlajku, a používalo různé varianty. Součastná podoba vlajky se používá od 8. června 2004.

Základní informace

Kraj: Karlovarský
Okres: Cheb
Katastrální výměra: 5585 ha
Počet obyvatel: 13 182 (2020)
Průměrný věk: 35 let
Zeměpisná šířka: 50° 13' 26 s. š.
Zeměpisná délka: 12° 11' 42 v. d.
Nadmořská výška: 666 m
PSČ: 352 01
Starosta města: Vítězslav Kokoř

Web MúAš: www.muas.cz